20 листопада – Всесвітній день дитини
Кожна дитина неповторна і унікальна не лише поглядом очей, але й у сприйнятті світу, життя, долі, істини, у їх розумінні і вмінні застосовувати у повсякденному житті. Саме в період дитинства дитина потребує особливого догляду і піклування, їй необхідна любов батьків.
У батьків багато завдань: забезпечити дитину нормальними умовами для розвитку і здоров’я, дати їй гарну освіту, навчити тому, що стане в нагоді в житті, виховати характер, любов до навколишнього світу і людей, прагнення до прекрасного, вивести її у доросле життя підготовленою і такою, що відбулася. Однак не всі розуміють ці завдання. А хтось просто не помічає проблем чи вважає їх необгрунтованими і не вартими їх часу і сил. Але ж суспільство має бути здоровим і духовно, і фізично, а це можливо завдяки пріоритетним завданням держави і самого народу. Тому і з’явилося таке свято, як Всесвітній день дитини.
Всесвітній день дитини - свято, присвячене діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Виникло воно в середині минулого століття, а саме в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати цей день, починаючи з 1956-го року. Також Генеральна Асамблея ООН запропонувала відзначати Всесвітній день дитини в той день і втакій формі, яку кожна країна вважає для себе доцільною.
В офіційних документах ООН повідомляє про святкування цього свята 20 листопада, тому що в цей день у 1959-му році прийняли «Декларацію прав дитини»; того ж дня, 30 років потому, у 1989-му році, Всесвітнім співтовариством була прийнята «Конвенція прав дитини», яка є основним документом, що визначає правові стандарти у сфері захисту прав дитини та є обов’язковою для виконання в усіх країнах, які підписали цей документ. Основна ідея Конвенції – найповніше забезпечення інтересів дитини. А це виживання, розвиток, захист та забезпечення активної участі в житті суспільства. Україною Конвенція прав дитини була ратифікована 27 лютого 1991 року і набула чинності 27 вересня 1991 року. Ще у 2002 році на Всеукраїнському Форумі неурядових організацій було започатковано проведення 20 листопада в Україні Дня спільних дій і інтересах дітей.
Сьогодні Всесвітній день дитини відзначають 145 країн.
Характерно, що саме 20-го листопада відзначають своє професійне свято – «День педіатра», – і дитячі лікарі, які поклали на себе вирішення проблем здоров’я наших дітей.
Напередодні свята, працівниками Служби у справах дітей Михайло-Коцюбинської селищної ради спільно з інспекторами з ювенальної превенції Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області та спеціалістами Чернігівського районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді були проведені просвітницько-профілактичні заходи «Великі права маленької дитини» для учнів Шибиринівської ЗОШ (9 та 11 класи) та Михайло-Коцюбинської гімназії (4 класи).
Хотілося б нагадати всім дорослим людям, що захист прав дитини є нашим спільним завданням. Ми повинні розуміти, що діти - це не маленькі дорослі із маленькими правами, а що вони повноправні члени суспільства, які мають, окрім багатьох прав дорослих і свої особливі права - право на гру, на спілкування з однолітками, на сімейне виховання.
Питання виховання та захисту підростаючого покоління завжди є й будуть актуальними, адже саме діти є гарантами самозбереження, здоров’я і поступу нації.
Від ставлення дітей, розуміння їхніх потреб, інтересів, проблем та стану охорони дитинства залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства в цілому. Як доведено, якість дитячих років визначає якість усього подальшого свідомого життя людини. Для всебічного розвитку особистості діти повинні зростати в атмосфері щастя, турботи, любові та розуміння, щоб в подальшому створити щасливе суспільство без жорстокості, приниження, гноблення.
Пам’ятайте, що головне для кожного малюка – увага, турбота і любов. Кожен з нас може ощасливити дитину, подарувавши частинку свого тепла, особливо тим, хто цього потребує найбільше! Нехай завжди пишно і яскраво цвітуть наші квіти життя, наші діти. Щиро і від усього серця бажаємо кожній дитині на Землі люблячої сім'ї, затишного будинку, де завжди вона зможе зайняти місце, гідне її.
Начальник Служби у справах дітей
Михайло-Коцюбинської селищної ради Ірина ПАНЧЕНКО