Михайло-Коцюбинська територіальна громада
Чернігівська область, Чернігівський район

Історична довідка

 

Михайло-Коцюбинське (селище)

Миха́йло-Коцюби́нське (до 1937 року - Козел) – селище міського типу в Україні, Чернігівському районі Чернігівської області, центр селищної ради.

         З 1923 до 1962 року – районний центр Чернігівської області. Село Козел засноване в 1073 – му. Поселення до татарське, воно було в числі сіл, спустошених у 1148 році. Вдруге село спустошене в 1240-му монголо-татарами. Поселення вперше згадується в писемних джерелах у 1667 році. За часів козаччини входило до Любецької сотні Чернігівського полку. З 1782-го воно стає центром Козлянської волості Чернігівського повіту. З 1847 року в селі почало діяти “приходское училище палаты государственных  имуществ”, яке в 1868-му отримало статус земської школи. В 1864-му році відкрито лікарню, в 1894-му – першу в повіті сільську бібліотеку.

         В 1935 році село було перейменоване на честь класика української літератури М.М. Коцюбинського. З того часу і район отримав назву  Михайло – Коцюбинський.

         У роки Другої світової війни 982 жителів селища Михайло-Коцюбинське пішли на фронт захищати свою Батьківщину від німецько-фашистських загарбників. На війні загинуло 628 осіб. Уродженці     Михайло-Коцюбинського Костянтин Федорович Шкаруба (1915-1954), Степан Савелійович Одноорченко (1914-1992) та Яків Федорович Руденок (1915-1992) удостоєні звання “Герой Радянського Союзу”.

         Територія Михайло-Коцюбинського була окупована німцями 8 вересня 1941-го. За час окупації фашистами розстріляно 9 мешканців селища. Всього за роки окупації загинуло 59 жителів Михайло-Коцюбинського. Звільнили селище 20 вересня 1943 року частини 211-ї та 181-ї стрілецьких дивізій. Після окупації Михайло-Коцюбинське стало досить швидко відбудовуватися. Були заново побудовані лікарня, школа, пошта, бібліотека, будинок культури на 300 місць. 1960 року село Михайло – Коцюбинське отримало статус селища міського типу. У 1962-му Михайло – Коцюбинський район ліквідували, а в 1963 році селище увійшло до складу Чернігівського району.  Селище Михайло – Коцюбинське розташоване на заході Чернігівського району. Відстань до обласного центру – міста Чернігова – становить вісім кілометрів. Відстань до найближчої залізничної станції – Левковичі – становить три кілометри.

З серпня 2016 року являється центром Михайло-Коцюбинської  об’єднаної територіальної громади. Селищний голова – Завальний Микола Васильович.

Площа населеного пункту – 6513,6 га; земель державної власності – 2381,14га; земель приватної власності – 4132,46га; земель запасу – 530,52га; земель резерву – 161,7га.

Транспортне сполучення з обласним центром – Чернігів – знаходиться на задовільному рівні , транспортне обслуговування відбувається кожні пів години.

Чисельність населення за переписом станом на 2016 рік – 3077осіб, кількість дворів – 1234.

На території селища працюють такі підприємства та організації:                            

ПОП  ім. Войкова , ДП“ Іванівка АГ” , які займаються обробітком землі, вирощуванням зернових культур та великої рогатої худоби, наданням в оренду сільгосптехніки. Фабрика з виробництва меблів займається виготовленням м’яких меблів від каркасів до їх реалізації у власних магазинах. Має свою мережу магазинів в містах : Чернігів, Київ, Дніпро. Комунальне підприємство “ Єдність ” надає населенню послуги з обслуговування водопровідно – каналізаційних мереж. Також на території Михайло-Коцюбинської селищної ради працює   ЗАТ “АНТА” та   ДП  “ Чернігіврайагролісгосп ”.

         Сьогодні селище Михайло – Коцюбинське газифіковано на 95% та має централізоване водопостачання. Функціонує М.Коцюбинська гімназія, директор – Шпак Микола Миколайович, навчається 318 учнів. Викладання основ наук забезпечують 40 учителів, обслуговуючого персоналу -  22 чоловіки. Працюють предметні гуртки та гуртки за інтересами, серед них: різьба по дереву, драматичний, рукоділля, технічної творчості. У 2015 році гімназія відзначила свій ювілей 170-річчя від дня заснування навчального закладу .

         Велика увага приділяється спортивно-масовій роботі. На сьогодні гімназія має непогану матеріально-технічну базу. Це два спортивних зали, лижна база, тренажерний зал.

        Високих результатів у спорті досягли такі випускники як: Дмитро Артьомін – тренер Національної параолімпійської збірної України з біатлону, заслужений тренер України, Ірина Піпкун і Василь Потапенко – майстри спорту України, а Юрій Трояновський, Анастасія Сердюк – кандидати в майстри спорту України з біатлону, Віктор Сапон – кандидат в майстри спорту України з лижних перегонів, Володимир Тевкун – з волейболу.

Особливу роль у військово-патріотичному вихованні учнів гімназії належить клубу юних прикордонників, який був створений у 2008р. Основною метою створення гуртка було виховання молодого покоління на бойових традиціях старших поколінь, прищеплення любові до Батьківщини.

Органи місцевого самоврядування нашого селища завжди приділяли увагу культурному та естетичному вихованню дітей. У 1973 році створена музична школа. Далі 25 травня 2002 року був заснований комунальний позашкільний навчальний заклад Чернігівської районної ради Чернігівської області “ Михайло – Коцюбинська школа мистецтв ” На даний момент навчається 150 учнів, працює 15 викладачів. Працюють такі відділення:

  • музичне;
  • хореографічне;
  • образотворчого мистецтва.

В дошкільному навчальному закладі “Пролісок” Михайло – Коцюбинської селищної ради в 2016 – му році нараховується 69 діточок.

В М.-Коцюбинському районному Будинку культури працюють: танцювальний колектив, гурт молодіжного танцю брейк-данс,  жіноче тріо у складі: Л.Гаркавої, Л.Кравченко, Р.Василенко, гурток сольного співу, самодіяльний хоровий колектив, який носить звання народного аматорського хорового колективу “Джерело”. При будинку культури працює центральна  районна бібліотека. Абонементів - 821 чоловік. Книжковий фонд – 24 358 книжок. З 2012 року бібліотеку підключено  до мережі Інтернет.

М.-Коцюбинський народний історико-краєзнавчий музей створений у 1987 році. Розділи музею: дореволюційний, колективізація, встановлення радянської влади, період Великої  Вітчизняної війни та сучасний період. Уже 29 років музей є центром історичної та культурної спадщини селища.

Сьогодні у музеї зібрано 2766 експонатів, з них – 131 оригінальний (унікальний).

Також в селищі функціонує КЗ М.-Коцюбинське поліклінічне відділення Чернігівської ЦРЛ, 2 аптеки, відділення зв’язку, відділення Ощадбанку №7903/02, ветеринарна лікарня, автостанція, газова котельня, газова дільниця, відділення НАСК „ Оранта ”, сіткова дільниця Чернігівського РЕМ, пожежна дільниця, дільниця технічних експлуатацій ліній зв’язку, 9 приватних магазинів, 4 кафе і три торгівельні кіоски.

Є одна православна церква Покрови Божої Матері, священиком працює отець Сергій – Бабич Сергій Володимирович.

В 2014 році побудована Церква Петра і Павла в селищі, настоятель храму – отець Петро (Квашнін), учасник бойових дій в Афганістані.

Відомі люди селища:

Василь Еллан Блакитний - поет і журналіст, громадський діяч, революціонер. Народився 12 січня 1894 року в селищі Козел в родині священика.

В.Я. Горбач – З 1972 по 1995 рр. Голова колгоспу ім.Войкова, депутат Верховної Ради УРСР 9 та 10 скликань. Делегат Всесоюзного з'їзду колгоспників. Ковалер орденів: Леніна, Жовтневої Революції, Трудового Червоного Прапора, ордена Знак Пошани.                                                                                                                   

Г.Ф. Лисенко - перший секретар М.-Коцюбинського райкому КПУ, голова Чернігівського райвиконкому.

С.П. Маркелов - засновник історико-краєзнавчого музею селища.  

С.С. Одноорченко - Герой Радянського Союзу. Народився в селищі Козел (Михайло-Коцюбинське) Чернігівського району, Чернігівської області 13 вересня 1914 року в селянській родині. Командир ескадрильї 448-го штурмового авіаційного  полку 281-ї штурмової авіаційної дивізії 13-ої повітряної армії Ленінградського фронту.                 

К. Ф. Шкаруба - Герой Радянського Союзу. Народився 6 квітня 1915 року в селі Козел ( нині селище міського типу Михайло-Коцюбинське) Чернігівського району Чернігівської області в селянській родині.

Я.Ф. Руденок - Герой Радянського Союзу. Народився Яків Федорович 12 травня 1915 року в селі Козел Чернігівського району і області (нині              М. – Коцюбинське) в селянській родині.

О.П. Полковниченко - як керівник району (1985-2001 рр.) постійно надавав уваги розвитку селища.

М.Г. Пінчук - член Ради товариства "Чернігівське земляцтво", генерал-майор юстиції, суддя військової колегії Верховного Суду України.

Дуз-Хотимирський Федір Іванович (13.09.1881- 5.11.1965) - український радянський шахіст, майстер міжнародного класу. В юності 4 рази ставав чемпіоном Києва (1900, 1902, 1903, 1906). Брав участь в чотирьох Всеросійських турнірах, декількох міжнародних турнірах (в Петербурзькому міжнародному турнірі 1909 відмічений спеціальним призом— виграв партії у обох переможців- А.Рубинштейна та Ем. Ласкера), в п’яти чемпіонатах СРСР, бронзовий призер у 1923 і 1927 рр. Заслужений майстер спорту СРСР(1942). Нагородженийорденом «Знак Пошани»(1957). У 1976-1981 рр. були проведені чотири шахові меморіали на честь Ф. Дуз-Хотимирського.

Сердюк Олена Вікторівна (псевдонім Печорна) (1982 р.н.) – відома українська письменниця. Автор книги “Грішниця”, яка в 2012 році здобула обласну премію імені Михайла Коцюбинського. В 2013 р. вийшов роман “Кола на воді”, а в 2014 р. – роман “ Фортеця для серця ”. Нині Олена працює в бібліотеці селища, виховує діточок та присвячує нічні годинки для магії слова.

45 жителів селища брали і беруть участь у проведенні антитерористичної операції (АТО) на сході України у 2014-2016рр., захищаючи територіальну цілісність незалежної України. Двоє з них – Володимир Брешинський та Іван Томилко – не повернулися живими.

Брешинський Володимир Олегович народився 17 січня 1983 року в м. Норильську. Мобілізований 28 квітня 2014 року. Кулеметник 1-го відділення 1-го взводу  1-ї роти охорони військової частини В 2278.

18 серпня 2014 року під час боїв у Луганській області був тяжко поранений. Помер 27 серпня 2014 року у госпіталі. Похований у селищі Михайло – Коцюбинське. Указом Президента України №270 від 15 травня 2015 року за особисту мужність і героїзм Володимир Олегович Брешинський нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня (посмертно).

Томилко Іван Миколайович народився 14 квітня 1986 р. З квітня 2014 р., ставши добровольцем 13 батальйону, брав участь у бойових діях у зоні АТО: був розвідником. Після ротації 14.01.2015р. командир відділення молодший сержант Іван Томилко у складі свого підрозділу був направлений до м. Вуглегірськ Донецької області. 30.01.2015р. під час обстрілу блокпосту Івана Миколайовича Томилка було вбито.

Увіковічнені  Володимир Брешинський та Іван Томилко у рідній гімназії, де 8 травня 2015 року було урочисто відкрито меморіальні дошки на їхню честь. В 2015 р. відкрито меморіал воїнам-землякам учасникам АТО в парку біля Братських могил та перейменовано дві вулиці на честь загиблих.

 

Список літератури « Історія селища»

Джерела розміщені в хронологічному порядку

Черниговский уезд : Козел : [история, церкви] // Черниг. епарх. известия. Прибавления. – 1863. – 1 сент. – С. 571-572.

Козелъ // Историко-статистическое описание Черниговской епархии. Кн. 5. – Черниговъ : Земская типография, 1874. – С. 84-85.

Михайло-Коцюбинськ. Селище міського типу. Від Чернігова – 17 кілометрів // Чернігівщина : путівник / упоряд. А. Левенко, С. Сімонович, М. Яцура. – К. : Обл. кн.- газ. вид.-во, 1962. – С. 256 – 258.

Селище М.-Коцюбинське (бувший Козел) : [розроблена місцевими краєзнавцями історія селища з далеких часів до сьогодення] / ред. колегія Василь Миколайович Скоробагатий, Олександр Климович Турчин, Василь Васильович Мекшун, Степан Павлович Маркелов, Марія Сазонівна Вовк, Онуфрій Максимович Левченко. – М.-Коцюбинське, 1967 (?). – 17 с.

Чернігівщина : енциклопедичний довідник / ред. А. В. Кудрицького. – К. : «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1990. – 1005 с. – С. 455.

Горобець С. Михайло-Коцюбинському – 331! : [досліджується час виникнення поселення, перша літописна згадка] / Сергій Горобець // Наш край. – 1998.

Селище на нашій Україні : Михайло-Коцюбинське // Наш край. – 2001. – 7 квіт.

80 золотих сторінок. М.- Коцюбинське // Наш край. – 2002. - №№ 63-64. – 2 серп. – С. 3 : фотогр.

Козел (з 1935 р. – Михайло-Коцюбинськ) // Кондратьєв І. В. Під Литвою , Москвою та Польщею (до історії сіл Чернігівського району у ХV – першій

половині ХVІІ ст.) / Ігор Кондратьєв ; рец. О. П. Мотя, В. В. Кривошея. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2005. – С. 59-62.

Географія Чернігівського району. 5 клас / ред. В. М. Кравченко ; кол. авт. Биковець Д. Г., Мнівець Л. О., Гайова Т. А. та ін. – Чернігів : Нова хвиля, 2006. – 103 с.

Курданов А.Л. Матеріали з історії Чернігівського району : матеріали по досліджених документах станом на 17.11.2008 / А. Л. Курданов. – Чернігів , 2008. –136 с.

Антоненко П. Місто Козел : [історія та сьогодення колишнього райцентру] / Петро Антоненко  // Сіверщина. – 2009. – 26 берез. – С.12.

Лугина О. Михайло-Коцюбинське – давньоруське селище, польське містечко, монастирське село. Історія смт Михайло-Коцюбинське до кінця ХІХ століття / Олексій Лугина. – Ніжин : Видавець ПП Лисенко М. М., 2012. – 96 с.

Літопис доль та днів  минулих / Г. Г. Адруг-Дараган, С. М. Горобець, А. Л. Курданов . - Чернігів : Видавець Лозовий  В. М., 2013. – 612 с.

Михайло –Коцюбинська селищна Рада Чернігівського району Чернігівської області // «Україна від краю до краю. Місцеве самоврядування» : довід-бібліогр. видання. – 5-е вид. / упоряд. Г. Захарченко ; ред. А. Бовсунівська. – К. : Український видавничий центр «Галактика-С», 2013. – С.100 : фотогр.

Козел (з 1935 р.- Михайло-Коцюбинське) // Кондратьєв І. Любецьке

староство (ХVІ – середина ХVІІ ст.) / Ігор Кодратьєв. – Чернігів : Лозовий

В. М., 2014. – С. 312.

Михайло-Коцюбинське (старі назви – Козел, Куйбишев) // Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району / Сергій Горобець. – Чернігів : Видавець Лозовий В. М., 2014. – С. 118-121.

Борись в імʼя честі / Чернігівська районна централізована бібліотечна система ; упоряд.  Г. М. Полевик, І. В.  Розумій, О. І. Іваненко – Чернігів :  Видавець Лозовий В. М., 2015. – С. 46-59 ; 109 ; 119.

Звід памʼяток  історії та культури України. Чернігівська область. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – Вип. 1 : Чернігівський район / упоряд. Е. Ілляшенко, О. Коваленко, А. Подкур, О. Потапенко, С. Пустовіт. – С. 71-73 : 268 іл.

Скуратович А. Михайло-Коцюбинська гімназія: вчора і сьогодні / Анатолій Скуратович, Віктор Зеляк. – Чернігів : Видавець Лозовий В. М., 2015. -272 с.

Долі, обпалені Чорнобилем : Чернігівський район / Чернігівська районна      організація краєзнавців, Чернігівська районна  централізована бібліотечна система ; упоряд. О. П. Колесник. – Чернігів, 2016. – С. 91-100 : фото.

Про нас писали

Михайло-Коцюбинська  селищна рада Чернігівського району, Чернігівської області  //  Україна від краю до краю. Місцеве самоврядування : довідково-бібліографічне видання. – 5- те вид. / упоряд. Г. Захарченко, Р. Захарченко ; ред. А. Бовсунівська. – К. : Укр-ий вид-ий  центр «Галактика С», 2013. – 211 с. - С.100.

В Чернігівських обласних газетах надруковано:
Печорна О. Світлана Талан та її книжка про війну / Олена Печорна // Деснянська правда. – 2015. – 7 трав. – С. 8 : фотогр.

Каранда Я. Рясний ужинок  хліборобів : [бесіда з директором Департаменту  агропромислового розвитку ОДА Сергієм Хоботньою] // Деснянська правда. – 2015. – 12 листоп. – С. 3 : фотогр.

В Чернігівській районній газеті «Наш край» надруковано:
Солодашко Н. Вісім із префіксом най - : жінка року 2014 / Наталка Солодашко // Наш край. – 2015. - № 1-2. – 3 січ. – С. 1 ; 4 : фотогр.

Працівниця стаціонарного відділення терцентру Ольга Коваль стала номінанткою конкурсу «Жінка року – 2014».

Полевик  Г. Первинна ланка – підмурівок організації. Краєзнавці гуртуються / Ганна Полевик // Наш край. – 2015. - № 5-6. – 17 січ. – С. 5 : фотогр.

Горобець С. Спартакіада школярів Чернігівського району : лижні гонки : [призери : Шпак Данило, Потапенко Олексій] / Сергій Горобець // Наш край. – 2015. - № 13-14. – 14 лют. – С. 4.

Що означає бути патріотом ? : [патріотичне свято в гімназії] // Наш край. – 2015. – 7 лют. – С. 6 : фотогр.

Курданов А. Краєзнавці – громадам району. У населених пунктах пропонується встановити інформаційні стенди / Андрій Курданов // Наш край. – 2015. – 21 лют. – С. 4 : фотогр.

 Шеремет  О.  Для пацієнтів – одяг, для роботи – електрокардіограф : [М.-Коцюбинський хоспіс] / Олена Шеремет // Наш край. – 2015. – 28 лют. – С. 5 : фотогр.

Пирог А. «Коли роботу любиш, вона приносить лише задоволення» : [секретар селищної ради Ворох Ніна] / Алла Пирог // Наш край. – 2015. – 7 берез. – С. 1 ; 4 : фотогр.

За досвідом – у М. –Коцюбинське : нарада працівників культури // Наш край. – 2015. – 7 берез. – С. 2.

Шеремет  О.  Хормейстер із «золотими» руками : [Олексій Лактін] / Олена Шеремет // Наш край. – 2015. – 14 берез. – С. 5 : фотогр.

 Солодашко Н. Тепер у Мирослави є свій Ангел : [учасник АТО Іван Миколайович Томилко] / Наталка Солодашко // Наш край. – 2015. – №№ 23-24. - 21 берез. – С. 4 : фотогр.
Білан  В. Віват – олімпійське лелеченя! : [районні змагання в гімназії з перемогою місцевих команд] / Валентина Білан // Наш край. – 2015. – №№ 27-28. – 4 квіт. – С. 1: фотогр.

Полевик  Г. Виступатимуть в обласному етапі : [конкурс «Кращий читач року-2015»] / Г. Полевик // Наш край. – 2015. – №№ 29-30. – 11 квіт. – С. 5 : фотогр.

Полевик  Г. Кращі читачі області живуть у Чернігівському районі : [конкурс «Кращий читач року] / Галина Полевик // Наш край. – 2015. – №№ 34. – 25 квіт. – С. 1.

Сапун Н. А мати чекає : вірш / Наталія Сапун // Наш край. – 2015. – № 35-36. – 30 квіт. – С. 4.

Пирог А. Володимир та Іван герої навіки : [на будівлі гімназії відкрито меморіальні дошки учасникам АТО] / Алла Пирог // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 3 : фотогр.

Шпак  І. «Ми тепер душі, а не люди…» : [бойовий шлях прадіда] / Ілля Шпак, Данило Шпак // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 4 : фотогр.

Сердюк  О. На що здатна жінка, озброєна словом : [презентація книги Світлани Талан «Оголений нерв»] / Олена Сердюк (Печорна) // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 8 : фотогр.

Третій четвер травня – День національного вбрання. У Михайлокоцюбинській гімназії діти і молодь вивчали історію вишиванки  // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 1 : фотогр.

На жаль, посмертно … «За мужність» : [нагороджено Брешинського В. О.] // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 1 : фотогр.

Сміян О. Михайлокоцюбинці, седнівці й ведильцівці на обласному конкурсі духових оркестрів / Олена Сміян // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 12 : фотогр.

Майбутнє у книжках : [акція в М.-Коцюбинській бібліотеці] // Наш край. – 2015. – 6 черв. – С. 8.

Шеремет В. Майбутнє України – у їхніх руках : зустріч з випускниками – медалістами : Шпак Ілля та Майборода В’ячеслав // Наш край. – 2015. – 13 черв. – С. 4 : фотогр.

А найулюбленіші – чорнобривці : конкурс «Моя прекрасна клумба» : [Ніна Володимирівна Ворох] // Наш край. – 2015. – 27 черв. – С. 12 : фотогр.

Сердюк О. Ми – треті в Україні! : піар-офіс бібліотек Чернігівщини «здобув» бронзу / Олена Сердюк // Наш край. – 2015. – 11 лип. – С. 4 : фотогр.

Бушай  Н. «Нас може зрозуміти лише той, хто там побував», -  кажуть колишні військовослужбовці знаменитого 13 – го батальйону територіальної оборони з М. –Коцюбинського / Наталія Бушай // Наш край. – 2015. – 18 лип. – С. 3 : фотогр.

Степова В. У М.– Коцюбинському відкрили дитячий майданчик / Валентина Степова // Наш край. – 2015. – 24 лип. – С. 4 : фотогр.

                                      Статтю підготували працівники 

Михайло – Коцюбинської  селищної ради

                                            та Центральної районної бібліотеки

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь