Михайло-Коцюбинська територіальна громада
Чернігівська область, Чернігівський район

Реєстрація шлюбів іноземних громадян та осіб без громадянства з громадянами України

Дата: 02.05.2018 10:12
Кількість переглядів: 1092

        Створення сім’ї – серйозний крок у житті кожної людини. І, звичайно, вступаючи в шлюб кожен впевнений, що це буде раз і на все життя. У добре влаштованій державі першими законами повинні бути ті, які регулюють шлюб. І це цілком закономірно, адже ні людина, ні сім’я не можуть існувати в суспільстві самі по собі. А найважливішою передумовою виникнення сім’ї, її основою є шлюб.

      Звертаємо увагу громадян на особливості реєстрації шлюбу з іноземцями та особами без громадянства. Сімейні відносини за участю іноземців регулюються Конституцією України, Сімейним кодексом України, законами України «Про міжнародне приватне право», «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про біженців», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», міжнародними договорами України, Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та іншими законодавчими актами.

       Згідно Сімейного кодексу шлюбом є сімейний союз чоловіка і жінки, які досягли шлюбного віку і зареєстрований в установленому законом порядку з добровільної згоди нареченого і нареченої. В Україні примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

       Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами та несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

         Реєстрація шлюбу з іноземними громадянами має особливості правового регулювання у зв’язку з необхідністю перевірки законності перебування цих осіб на території України та врахування умов дійсності поданих ними документів.

        Прийом заяви на державну реєстрацію шлюбу з іноземними громадянами починається з перевірки законності підстав їх перебування на території України. Законні підстави перебування на території України іноземців та осіб без громадянства визначені в статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

        Орган державної реєстрації актів цивільного стану здійснює перевірку законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України шляхом направлення в день подання заяви про державну реєстрацію шлюбу запиту до територіального органу Державної міграційної служби України.

         Відповідно до статті 25 Сімейного кодексу України, жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі та мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу. Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати новий шлюб тільки при пред’явленні документів, котрі підтверджують припинення попереднього шлюбу.

         Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

         Якщо документи іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов’язково додається переклад тексту на українську мову, достовірність якого засвідчено згідно із законодавством іноземної країни, у якій їх видано, то він також повинен бути легалізований у встановленому порядку.

         Переклади документів залишаються у справах відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про державну реєстрацію актів цивільного стану та зареєстрував шлюб.

        Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про державну реєстрацію актів цивільного стану, зобов’язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов’язками як майбутніх подружжя і батьків, обов’язком повідомити один одному про стан свого здоров’я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу.

       Наказом Міністерства юстиції України від 24.02.2015 № 247/5 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.02.2015 за  № 218/26663, змінено порядок реєстрації шлюбу з іноземними громадянами. При пред’явленні для державної реєстрації шлюбу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, паспортного документа іноземця, особи без громадянства в заяві про державну реєстрацію шлюбу та графі «Для відміток» актового запису про шлюб зазначається: «Особа попереджена про правові наслідки недійсності шлюбу у разі повідомлення завідомо неправдивих даних щодо свого сімейного стану». Такий запис засвідчується підписом особи, яка пред’явила один з вказаних документів.

       За погодженням із нареченими відділ державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час реєстрації актів цивільного стану з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України.

       В паспорт громадянина України не ставиться штампи про укладення шлюбу, документальним підтвердженням шлюбу є свідоцтва про його укладення, які видаються кожному з подружжя.

     Якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робіться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв’язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу.

 

 

Начальник Чернігівського районного

відділу державної реєстрації актів

цивільного стану Головного територіального

управління юстиції у Чернігівській області

Ірина Москальчук


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь