Результати визначення потреб населення Михайло-Коцюбинської громади у соціальних послугах
Інформаційно-аналітична довідка щодо визначення потреб
у соціальних послугах
по Михайло-Коцюбинській територіальній громаді
Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 20.01.2014 № 28 «Про затвердження Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах» та з метою виявлення та аналізу потреб громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначення пріоритетів щодо надання соціальних послуг, розпорядженням селищного голови від 10.11.2021 № 149/1 «Про визначення потреб населення Михайло-Коцюбинської територіальної громади у соціальних послугах» було створено робочу групу для проведення роботи з визначення потреб населення у соціальних послугах.
При формуванні показників потреби населення Михайло-Коцюбинської територіальної громади у соціальних послугах враховані дані комунальної установи «Центр надання соціальних послуг», Служби у справах дітей Михайло-Коцюбинської селищної ради, відділу освіти, молоді, спорту, культури і туризму Михайло-Коцюбинської селищної ради, відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Чернігівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області, а також баз даних Управління соціального захисту населення Чернігівської районної держаної адміністрації.
Для удосконалення процесу визначення потреб населення у соціальних послугах протягом листопада-грудня 2021 року на території територіальної громади проведені наступні заходи:
- соціологічне опитування шляхом анкетування мешканців громади, в тому числі із застосуванням сучасних можливостей мережі Інтернет;
- створено дві фокус-групи з отримувачами соціальних послуг;
- дев’ять глибинних інтерв’ю з працівниками надавача соціальних послуг (ЦНСП).
В ході опитування населення було з’ясовано види соціальних послуг, які отримують респонденти та члени їх сімей, рівень задоволеності отримуваними послугами, а також потребу в окремих соціальних послугах.
Із загальної кількості опитаних анкету заповнили:
- 100% сільських мешканців (із них: 23% -чоловіки, 77%- жінки);
- віком від 15 до 25 років – 25%, від 41 до 59 років- 34% та 60 і більше років -41%;
- 70% опитаних або членів їх сімей вже отримують соціальні послуги, а 30% – ні.
Респондентам було запропоновано зазначити, до яких соціальних груп належать вони або члени їх родин. Згідно з результатами опитування, у вибірці представлено найбільше осіб похилого віку - 41%. При цьому слід зазначити, що особи похилого віку є однією з найчисельніших соціальних груп в громаді. Осіб з інвалідністю, (в т.ч. родин, які виховують дітей з особливими потребами) - 19%, учасників АТО/ООС - 7%, родин, що перебувають у СЖО 12%, багатодітних родин та родин, в яких виховує дітей один із батьків - 14 %, малозабезпечених родин -3%, безробітних -2% та інших осіб (внутрішньо переміщені, бездомні, особи звільнені з місць позбавлення волі) -2%.
Респондентам було поставлене окреме питання щодо їх поінформованості про соціальні послуги, що надаються в громаді. 73% респондентів вказали на свою поінформованість про послуги, особливо за останній квартал 2021 року, 13% опитаних вказали на брак інформації, а ще 14% респондентів обрали варіант «Частково поінформовані». Таким чином, належно поінформованими про соціальні послуги варто вважати 73% респондентів.
Окремо у респондентів з’ясовано загальну потребу ОТГ в окремих соціальних послугах (при цьому респонденти мали можливість вибрати з переліку всі необхідні на їх думку послуги).
Згідно з результатами опитування найбільш затребуваною послугою є догляд вдома - потребу в ній зазначила половина респондентів - 51%. Потреба у консультуванні - 15%, посередництві -1%, представництві інтересів - 1%, соціальній профілактиці - 5%, соціальному супроводі осіб в СЖО - 17%, екстреному (кризовому) втручанні - 1%, соціальній адаптації - 2%, соціальній інтеграції та реінтеграції - 2%, соціальному супроводі на робочому місці - 1%, соціальному супроводі сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування - 4%.
Як засвідчили результати опитування населення Михайло-Коцюбинської ТГ, найбільшій кількості респондентів надаються послуги (скористалися послугами одноразово/постійно) догляд вдома – 48%. Крім того, 19% опитаних надається послуга консультування/інформування, соціального супроводу осіб в СЖО - 5%, соціальної профілактики -20%,соціального супроводу дітей-сиріт – 1%, посередництва – 2%, екстреного(кризового) втручання – 2%, інтеграціі/реінтеграції – 1%, представництва інтересів – 1%, соціальної адаптації, соціального супроводу при працевлаштуванні -1%,
При цьому слід зазначити, що деякі респонденти можуть отримувати два та більше видів соціальних послуг.
Також на думку приблизно третини респондентів в громаді є потреба в наданні послуги стаціонарного догляду громадянам похилого віку, які не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду за станом здоров’я (зокрема, що не можуть самостійно пересуватися). Більша частина опитаних з категорії особи з інвалідністю та родини, які виховують дітей з особливими потребами зазначили необхідність в послузі соціального супроводу під час інклюзивного навчання, а деякі висловили необхідність в послузі раннього втручання, учасники АТОООС (члени родин) висловили потребу у послузі соціальної та професійної адаптації, реабілітації.
Варто зазначити, що три найбільш затребувані послуги -консультування, соціальна профілактика та догляд вдома надаються в громаді.
У 48,2% громадян труднощів під час надання соціальних послуг не виникало. Протягом 2021 року 17% населення громади отримували соціальні послуги.
За результатами визначення потреб населення Михайло-Коцюбинської територіальної громади та наданими пропозиціями щодо покращення якості надання соціальних послуг поставлено наступні завдання та визначені пріоритетні напрямки роботи Центру надання соціальних послуг Михайло-Коцюбинської селищної ради на 2022 рік:
- У 2022 році для задоволення потреб населення Михайло-Коцюбинської територіальної громади у соціальних послугах продовжити надання традиційних послуг: догляд вдома, соціальний супровід, консультування (інформування), соціальна адаптація, соціальна профілактика, представництво інтересів, екстрене (кризове) втручання, соціальна інтеграція та реінтеграція, посередництво (медіація) та посилити роботу з виявлення й залучення для отримання соціальних послуг вразливих категорії громадян, які потребують соціальної підтримки.
- Посилити роботу щодо виявлення осіб/родин, які знаходяться в складних життєвих обставинах та потребують соціальних послуг.
- Залучати до послуги соціального супроводу та консультування осіб з інвалідністю та сім’ї, в яких виховуються діти з інвалідністю.
- Розвивати послугу соціального супроводу дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, патронатних родин та соціального супроводження прийомних родин.
- Додатково вивчити питання організації надання послуги супроводу під час інклюзивного навчання, послуги раннього втручання для подальшого запровадження.
- Покращити інформаційно-роз`яснювальну роботу серед населення громади щодо соціальних послуг, а саме:
- облаштовувати інформаційні куточки в старостинських округах на яких повинна міститися доступна, актуальна і вичерпна інформація для отримання послуг,
- забезпечити виготовлення, поширення друкованих матеріалів (плакати, візитки, листівки), в тому числі за допомогою ресурсів мережі Інтернет.
- Розмістити інформаційно-аналітичну довідку щодо визначення потреб населення Михайло-Коцюбинської територіальної громади на офіційному сайті громади.