ЯК ОТРИМАТИ ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ НА РОЗВИТОК ДИТИНИ? Що таке податкова знижка?

Дата: 27.08.2019 09:25

Сьогодні кожна українська родина значну частину своїх доходів витрачає на розвиток своєї дитини та навчання її в закладах освіти. Та не кожна з них обізнана в тому, що можна повернути собі частину грошей, скориставшись так званою податковою знижкою.

Ще рік тому отримати соціальну пільгу на навчання могли лише студенти-контрактники вищих навчальних закладів або ж їх батьки. Але починаючи з 1 січня 2019 року після внесення змін до Податкового кодексу України, ініційованих Мін’юстом в рамках проекту #ЧужихДітейНеБуває, цільова аудиторія значно розширилась.

Закон України «Про внесення змін до статті 165 та 166 Податкового кодексу України» суттєво розширює сферу застосування вищезазначеної податкової знижки.  Попередня редакція вказаних статей закріплювала право на податкову знижку тільки щодо витрат на середню професійну та вищу освіту. Тепер можна буде повернути і частину витраченої суми на дошкільну, позашкільну та середню загальну освіту.

Батьки отримали можливість компенсувати частину коштів, які вони витрачають на дитячий садок, спортивну чи музичну школу, спеціалізовану школу, наприклад, з поглибленим вивченням іноземних мов тощо.

Важливо, що повернути гроші можна й за додаткові заняття.

Єдиний момент: приватні заклади, до яких ваша дитина ходить на гуртки, повинні мати відповідну акредитацію від Міносвіти.

Щоб повернути собі гроші, потрібно буде зібрати пакет документів, до якого входять:

- копія паспорта;

- копія ідентифікаційного номеру;

- копія про доходи за формою №3;

- копія договору із закладом освіти;

- копія квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання;

- оригінали документів, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);

- податкова декларацію про майновий стан і доходи;

- заява, у якій зазначено реквізити рахунку для перерахування відшкодування.

Оформити податкову знижку – не складно.

Зібравши потрібні документи, необхідно наприкінці року піти до регіонального представництва Державної фіскальної служби за місцем проживання. Заяву та пакет документів краще подавати особисто і вимагати, щоб на другому примірнику заяви поставили дату і штамп. Також документи можна надіслати поштою.

Кошти повернуться впродовж 60 днів із моменту подачі всіх необхідних документів.

На кого вигідніше оформлювати податкову знижку?

Оформити податкову знижку має право кожен громадянин, який працює (студент  або його член сім’ї першого ступеня спорідненості -мати, батько, дружина/чоловік) і сплачує податки, окрім батьків, які є фізичними особами-підприємцями. На ФОП зазначене право не поширюється.

Оформленням податкової знижки краще займатися тому, хто офіційно працює і отримує найбільшу зарплату.

Це логічно, оскільки розмір соціальної пільги безпосередньо залежить від суми сплачених податків, але разом із цим не може перевищувати 18% від них.

Приклад розрахунку знижки.

Припустимо, що офіційна зарплата в чоловіка склала 200 тисяч гривень за рік. Із цієї суми установа, у якій він працює, утримала з нього податок на доходи фізичних осіб у розмірі 36 тисяч гривень. А за навчання своєї доньки він сплатив 40 тисяч гривень.

Отже, формула розрахунку така:

200 000 – 36 000 = 164 000.

Із отриманої суми слід відняти податок на доходи фізичних осіб, тобто 164 000 * 18% = 29 520.

36 000 – 29 520 = 6 480.

Це і буде та сама сума, на яку можна розраховувати під час оформлення пільги на навчання.

Важливо знати: повернути кошти можна  лише за здобуття освіти у вітчизняних закладах.

При цьому обов’язково слідкуйте за тим, щоб у квитанції про сплату за навчання були вказані дані саме тієї особи, яка укладала договір із закладом освіти й буде отримувати податкову пільгу.

Якщо ж ваша дитина здобуває освіту за кордоном, доведеться розраховувати на власні сили.

Це також стосується і тих студентів, які вступили на військові кафедри.

У кожного розмір податкової пільги, на яку він претендує, буде різнитися. Однак, незалежно від суми, не варто ігнорувати свої права.

Звичайно, щоб зібрати всі документи, доведеться витратити трохи часу.

На заході ця процедура доведена до автоматизму,коли всі працівники отримують звіти з інформацією про зароблені кошти на власні електронні пошти, а в їх податкових деклараціях навіть зазначена спеціальна графа під назвою "спортивні й художні заняття".

У нашій країні поки що реалізація права на податкову пільгу буде тривалішою, але найважливіше, що така перспектива існує, а тому нею обов’язково слід скористатися.

Наталія Коваль

Головний спеціаліст відділу

державної реєстрації актів цивільного стану

Чернігівського районного управління