Михайло-Коцюбинська територіальна громада
Чернігівська область, Чернігівський район

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Михайло-Коцюбинське (селище)

Миха́йло-Коцюби́нське (до 1937 року - Козел) – селище міського типу в Україні, Чернігівському районі Чернігівської області, центр селищної ради.

         З 1923 до 1962 року – районний центр Чернігівської області. Село Козел засноване в 1073 – му. Поселення до татарське, воно було в числі сіл, спустошених у 1148 році. Вдруге село спустошене в 1240-му монголо-татарами. Поселення вперше згадується в писемних джерелах у 1667 році. За часів козаччини входило до Любецької сотні Чернігівського полку. З 1782-го воно стає центром Козлянської волості Чернігівського повіту. З 1847 року в селі почало діяти “приходское училище палаты государственных  имуществ”, яке в 1868-му отримало статус земської школи. В 1864-му році відкрито лікарню, в 1894-му – першу в повіті сільську бібліотеку.

         В 1935 році село було перейменоване на честь класика української літератури М.М. Коцюбинського. З того часу і район отримав назву  Михайло – Коцюбинський.

         У роки Другої світової війни 982 жителів селища Михайло-Коцюбинське пішли на фронт захищати свою Батьківщину від німецько-фашистських загарбників. На війні загинуло 628 осіб. Уродженці     Михайло-Коцюбинського Костянтин Федорович Шкаруба (1915-1954), Степан Савелійович Одноорченко (1914-1992) та Яків Федорович Руденок (1915-1992) удостоєні звання “Герой Радянського Союзу”.

         Територія Михайло-Коцюбинського була окупована німцями 8 вересня 1941-го. За час окупації фашистами розстріляно 9 мешканців селища. Всього за роки окупації загинуло 59 жителів Михайло-Коцюбинського. Звільнили селище 20 вересня 1943 року частини 211-ї та 181-ї стрілецьких дивізій. Після окупації Михайло-Коцюбинське стало досить швидко відбудовуватися. Були заново побудовані лікарня, школа, пошта, бібліотека, будинок культури на 300 місць. 1960 року село Михайло – Коцюбинське отримало статус селища міського типу. У 1962-му Михайло – Коцюбинський район ліквідували, а в 1963 році селище увійшло до складу Чернігівського району.  Селище Михайло – Коцюбинське розташоване на заході Чернігівського району. Відстань до обласного центру – міста Чернігова – становить вісім кілометрів. Відстань до найближчої залізничної станції – Левковичі – становить три кілометри.

З серпня 2016 року являється центром Михайло-Коцюбинської  об’єднаної територіальної громади. Селищний голова – Завальний Микола Васильович.

Площа населеного пункту – 6513,6 га; земель державної власності – 2381,14га; земель приватної власності – 4132,46га; земель запасу – 530,52га; земель резерву – 161,7га.

Транспортне сполучення з обласним центром – Чернігів – знаходиться на задовільному рівні , транспортне обслуговування відбувається кожні пів години.

Чисельність населення за переписом станом на 2016 рік – 3077осіб, кількість дворів – 1234.

На території селища працюють такі підприємства та організації:                            

ПОП  ім. Войкова , ДП“ Іванівка АГ” , які займаються обробітком землі, вирощуванням зернових культур та великої рогатої худоби, наданням в оренду сільгосптехніки. Фабрика з виробництва меблів займається виготовленням м’яких меблів від каркасів до їх реалізації у власних магазинах. Має свою мережу магазинів в містах : Чернігів, Київ, Дніпро. Комунальне підприємство “ Єдність ” надає населенню послуги з обслуговування водопровідно – каналізаційних мереж. Також на території Михайло-Коцюбинської селищної ради працює   ЗАТ “АНТА” та   ДП  “ Чернігіврайагролісгосп ”.

         Сьогодні селище Михайло – Коцюбинське газифіковано на 95% та має централізоване водопостачання. Функціонує М.Коцюбинська гімназія, директор – Шпак Микола Миколайович, навчається 318 учнів. Викладання основ наук забезпечують 40 учителів, обслуговуючого персоналу -  22 чоловіки. Працюють предметні гуртки та гуртки за інтересами, серед них: різьба по дереву, драматичний, рукоділля, технічної творчості. У 2015 році гімназія відзначила свій ювілей 170-річчя від дня заснування навчального закладу .

         Велика увага приділяється спортивно-масовій роботі. На сьогодні гімназія має непогану матеріально-технічну базу. Це два спортивних зали, лижна база, тренажерний зал.

        Високих результатів у спорті досягли такі випускники як: Дмитро Артьомін – тренер Національної параолімпійської збірної України з біатлону, заслужений тренер України, Ірина Піпкун і Василь Потапенко – майстри спорту України, а Юрій Трояновський, Анастасія Сердюк – кандидати в майстри спорту України з біатлону, Віктор Сапон – кандидат в майстри спорту України з лижних перегонів, Володимир Тевкун – з волейболу.

Особливу роль у військово-патріотичному вихованні учнів гімназії належить клубу юних прикордонників, який був створений у 2008р. Основною метою створення гуртка було виховання молодого покоління на бойових традиціях старших поколінь, прищеплення любові до Батьківщини.

Органи місцевого самоврядування нашого селища завжди приділяли увагу культурному та естетичному вихованню дітей. У 1973 році створена музична школа. Далі 25 травня 2002 року був заснований комунальний позашкільний навчальний заклад Чернігівської районної ради Чернігівської області “ Михайло – Коцюбинська школа мистецтв ” На даний момент навчається 150 учнів, працює 15 викладачів. Працюють такі відділення:

  • музичне;
  • хореографічне;
  • образотворчого мистецтва.

В дошкільному навчальному закладі “Пролісок” Михайло – Коцюбинської селищної ради в 2016 – му році нараховується 69 діточок.

В М.-Коцюбинському районному Будинку культури працюють: танцювальний колектив, гурт молодіжного танцю брейк-данс,  жіноче тріо у складі: Л.Гаркавої, Л.Кравченко, Р.Василенко, гурток сольного співу, самодіяльний хоровий колектив, який носить звання народного аматорського хорового колективу “Джерело”. При будинку культури працює центральна  районна бібліотека. Абонементів - 821 чоловік. Книжковий фонд – 24 358 книжок. З 2012 року бібліотеку підключено  до мережі Інтернет.

М.-Коцюбинський народний історико-краєзнавчий музей створений у 1987 році. Розділи музею: дореволюційний, колективізація, встановлення радянської влади, період Великої  Вітчизняної війни та сучасний період. Уже 29 років музей є центром історичної та культурної спадщини селища.

Сьогодні у музеї зібрано 2766 експонатів, з них – 131 оригінальний (унікальний).

Також в селищі функціонує КЗ М.-Коцюбинське поліклінічне відділення Чернігівської ЦРЛ, 2 аптеки, відділення зв’язку, відділення Ощадбанку №7903/02, ветеринарна лікарня, автостанція, газова котельня, газова дільниця, відділення НАСК „ Оранта ”, сіткова дільниця Чернігівського РЕМ, пожежна дільниця, дільниця технічних експлуатацій ліній зв’язку, 9 приватних магазинів, 4 кафе і три торгівельні кіоски.

Є одна православна церква Покрови Божої Матері, священиком працює отець Сергій – Бабич Сергій Володимирович.

В 2014 році побудована Церква Петра і Павла в селищі, настоятель храму – отець Петро (Квашнін), учасник бойових дій в Афганістані.

Відомі люди селища:

Василь Еллан Блакитний - поет і журналіст, громадський діяч, революціонер. Народився 12 січня 1894 року в селищі Козел в родині священика.

В.Я. Горбач – З 1972 по 1995 рр. Голова колгоспу ім.Войкова, депутат Верховної Ради УРСР 9 та 10 скликань. Делегат Всесоюзного з'їзду колгоспників. Ковалер орденів: Леніна, Жовтневої Революції, Трудового Червоного Прапора, ордена Знак Пошани.                                                                                                                   

Г.Ф. Лисенко - перший секретар М.-Коцюбинського райкому КПУ, голова Чернігівського райвиконкому.

С.П. Маркелов - засновник історико-краєзнавчого музею селища.  

С.С. Одноорченко - Герой Радянського Союзу. Народився в селищі Козел (Михайло-Коцюбинське) Чернігівського району, Чернігівської області 13 вересня 1914 року в селянській родині. Командир ескадрильї 448-го штурмового авіаційного  полку 281-ї штурмової авіаційної дивізії 13-ої повітряної армії Ленінградського фронту.                 

К. Ф. Шкаруба - Герой Радянського Союзу. Народився 6 квітня 1915 року в селі Козел ( нині селище міського типу Михайло-Коцюбинське) Чернігівського району Чернігівської області в селянській родині.

Я.Ф. Руденок - Герой Радянського Союзу. Народився Яків Федорович 12 травня 1915 року в селі Козел Чернігівського району і області (нині              М. – Коцюбинське) в селянській родині.

О.П. Полковниченко - як керівник району (1985-2001 рр.) постійно надавав уваги розвитку селища.

М.Г. Пінчук - член Ради товариства "Чернігівське земляцтво", генерал-майор юстиції, суддя військової колегії Верховного Суду України.

Дуз-Хотимирський Федір Іванович (13.09.1881- 5.11.1965) - український радянський шахіст, майстер міжнародного класу. В юності 4 рази ставав чемпіоном Києва (1900, 1902, 1903, 1906). Брав участь в чотирьох Всеросійських турнірах, декількох міжнародних турнірах (в Петербурзькому міжнародному турнірі 1909 відмічений спеціальним призом— виграв партії у обох переможців- А.Рубинштейна та Ем. Ласкера), в п’яти чемпіонатах СРСР, бронзовий призер у 1923 і 1927 рр. Заслужений майстер спорту СРСР(1942). Нагородженийорденом «Знак Пошани»(1957). У 1976-1981 рр. були проведені чотири шахові меморіали на честь Ф. Дуз-Хотимирського.

Сердюк Олена Вікторівна (псевдонім Печорна) (1982 р.н.) – відома українська письменниця. Автор книги “Грішниця”, яка в 2012 році здобула обласну премію імені Михайла Коцюбинського. В 2013 р. вийшов роман “Кола на воді”, а в 2014 р. – роман “ Фортеця для серця ”. Нині Олена працює в бібліотеці селища, виховує діточок та присвячує нічні годинки для магії слова.

45 жителів селища брали і беруть участь у проведенні антитерористичної операції (АТО) на сході України у 2014-2016рр., захищаючи територіальну цілісність незалежної України. Двоє з них – Володимир Брешинський та Іван Томилко – не повернулися живими.

Брешинський Володимир Олегович народився 17 січня 1983 року в м. Норильську. Мобілізований 28 квітня 2014 року. Кулеметник 1-го відділення 1-го взводу  1-ї роти охорони військової частини В 2278.

18 серпня 2014 року під час боїв у Луганській області був тяжко поранений. Помер 27 серпня 2014 року у госпіталі. Похований у селищі Михайло – Коцюбинське. Указом Президента України №270 від 15 травня 2015 року за особисту мужність і героїзм Володимир Олегович Брешинський нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня (посмертно).

Томилко Іван Миколайович народився 14 квітня 1986 р. З квітня 2014 р., ставши добровольцем 13 батальйону, брав участь у бойових діях у зоні АТО: був розвідником. Після ротації 14.01.2015р. командир відділення молодший сержант Іван Томилко у складі свого підрозділу був направлений до м. Вуглегірськ Донецької області. 30.01.2015р. під час обстрілу блокпосту Івана Миколайовича Томилка було вбито.

Увіковічнені  Володимир Брешинський та Іван Томилко у рідній гімназії, де 8 травня 2015 року було урочисто відкрито меморіальні дошки на їхню честь. В 2015 р. відкрито меморіал воїнам-землякам учасникам АТО в парку біля Братських могил та перейменовано дві вулиці на честь загиблих.

 

Список літератури « Історія селища»

Джерела розміщені в хронологічному порядку

Черниговский уезд : Козел : [история, церкви] // Черниг. епарх. известия. Прибавления. – 1863. – 1 сент. – С. 571-572.

Козелъ // Историко-статистическое описание Черниговской епархии. Кн. 5. – Черниговъ : Земская типография, 1874. – С. 84-85.

Михайло-Коцюбинськ. Селище міського типу. Від Чернігова – 17 кілометрів // Чернігівщина : путівник / упоряд. А. Левенко, С. Сімонович, М. Яцура. – К. : Обл. кн.- газ. вид.-во, 1962. – С. 256 – 258.

Селище М.-Коцюбинське (бувший Козел) : [розроблена місцевими краєзнавцями історія селища з далеких часів до сьогодення] / ред. колегія Василь Миколайович Скоробагатий, Олександр Климович Турчин, Василь Васильович Мекшун, Степан Павлович Маркелов, Марія Сазонівна Вовк, Онуфрій Максимович Левченко. – М.-Коцюбинське, 1967 (?). – 17 с.

Чернігівщина : енциклопедичний довідник / ред. А. В. Кудрицького. – К. : «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1990. – 1005 с. – С. 455.

Горобець С. Михайло-Коцюбинському – 331! : [досліджується час виникнення поселення, перша літописна згадка] / Сергій Горобець // Наш край. – 1998.

Селище на нашій Україні : Михайло-Коцюбинське // Наш край. – 2001. – 7 квіт.

80 золотих сторінок. М.- Коцюбинське // Наш край. – 2002. - №№ 63-64. – 2 серп. – С. 3 : фотогр.

Козел (з 1935 р. – Михайло-Коцюбинськ) // Кондратьєв І. В. Під Литвою , Москвою та Польщею (до історії сіл Чернігівського району у ХV – першій

половині ХVІІ ст.) / Ігор Кондратьєв ; рец. О. П. Мотя, В. В. Кривошея. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2005. – С. 59-62.

Географія Чернігівського району. 5 клас / ред. В. М. Кравченко ; кол. авт. Биковець Д. Г., Мнівець Л. О., Гайова Т. А. та ін. – Чернігів : Нова хвиля, 2006. – 103 с.

Курданов А.Л. Матеріали з історії Чернігівського району : матеріали по досліджених документах станом на 17.11.2008 / А. Л. Курданов. – Чернігів , 2008. –136 с.

Антоненко П. Місто Козел : [історія та сьогодення колишнього райцентру] / Петро Антоненко  // Сіверщина. – 2009. – 26 берез. – С.12.

Лугина О. Михайло-Коцюбинське – давньоруське селище, польське містечко, монастирське село. Історія смт Михайло-Коцюбинське до кінця ХІХ століття / Олексій Лугина. – Ніжин : Видавець ПП Лисенко М. М., 2012. – 96 с.

Літопис доль та днів  минулих / Г. Г. Адруг-Дараган, С. М. Горобець, А. Л. Курданов . - Чернігів : Видавець Лозовий  В. М., 2013. – 612 с.

Михайло –Коцюбинська селищна Рада Чернігівського району Чернігівської області // «Україна від краю до краю. Місцеве самоврядування» : довід-бібліогр. видання. – 5-е вид. / упоряд. Г. Захарченко ; ред. А. Бовсунівська. – К. : Український видавничий центр «Галактика-С», 2013. – С.100 : фотогр.

Козел (з 1935 р.- Михайло-Коцюбинське) // Кондратьєв І. Любецьке

староство (ХVІ – середина ХVІІ ст.) / Ігор Кодратьєв. – Чернігів : Лозовий

В. М., 2014. – С. 312.

Михайло-Коцюбинське (старі назви – Козел, Куйбишев) // Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району / Сергій Горобець. – Чернігів : Видавець Лозовий В. М., 2014. – С. 118-121.

Борись в імʼя честі / Чернігівська районна централізована бібліотечна система ; упоряд.  Г. М. Полевик, І. В.  Розумій, О. І. Іваненко – Чернігів :  Видавець Лозовий В. М., 2015. – С. 46-59 ; 109 ; 119.

Звід памʼяток  історії та культури України. Чернігівська область. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – Вип. 1 : Чернігівський район / упоряд. Е. Ілляшенко, О. Коваленко, А. Подкур, О. Потапенко, С. Пустовіт. – С. 71-73 : 268 іл.

Скуратович А. Михайло-Коцюбинська гімназія: вчора і сьогодні / Анатолій Скуратович, Віктор Зеляк. – Чернігів : Видавець Лозовий В. М., 2015. -272 с.

Долі, обпалені Чорнобилем : Чернігівський район / Чернігівська районна      організація краєзнавців, Чернігівська районна  централізована бібліотечна система ; упоряд. О. П. Колесник. – Чернігів, 2016. – С. 91-100 : фото.

Про нас писали

Михайло-Коцюбинська  селищна рада Чернігівського району, Чернігівської області  //  Україна від краю до краю. Місцеве самоврядування : довідково-бібліографічне видання. – 5- те вид. / упоряд. Г. Захарченко, Р. Захарченко ; ред. А. Бовсунівська. – К. : Укр-ий вид-ий  центр «Галактика С», 2013. – 211 с. - С.100.

В Чернігівських обласних газетах надруковано:
Печорна О. Світлана Талан та її книжка про війну / Олена Печорна // Деснянська правда. – 2015. – 7 трав. – С. 8 : фотогр.

Каранда Я. Рясний ужинок  хліборобів : [бесіда з директором Департаменту  агропромислового розвитку ОДА Сергієм Хоботньою] // Деснянська правда. – 2015. – 12 листоп. – С. 3 : фотогр.

В Чернігівській районній газеті «Наш край» надруковано:
Солодашко Н. Вісім із префіксом най - : жінка року 2014 / Наталка Солодашко // Наш край. – 2015. - № 1-2. – 3 січ. – С. 1 ; 4 : фотогр.

Працівниця стаціонарного відділення терцентру Ольга Коваль стала номінанткою конкурсу «Жінка року – 2014».

Полевик  Г. Первинна ланка – підмурівок організації. Краєзнавці гуртуються / Ганна Полевик // Наш край. – 2015. - № 5-6. – 17 січ. – С. 5 : фотогр.

Горобець С. Спартакіада школярів Чернігівського району : лижні гонки : [призери : Шпак Данило, Потапенко Олексій] / Сергій Горобець // Наш край. – 2015. - № 13-14. – 14 лют. – С. 4.

Що означає бути патріотом ? : [патріотичне свято в гімназії] // Наш край. – 2015. – 7 лют. – С. 6 : фотогр.

Курданов А. Краєзнавці – громадам району. У населених пунктах пропонується встановити інформаційні стенди / Андрій Курданов // Наш край. – 2015. – 21 лют. – С. 4 : фотогр.

 Шеремет  О.  Для пацієнтів – одяг, для роботи – електрокардіограф : [М.-Коцюбинський хоспіс] / Олена Шеремет // Наш край. – 2015. – 28 лют. – С. 5 : фотогр.

Пирог А. «Коли роботу любиш, вона приносить лише задоволення» : [секретар селищної ради Ворох Ніна] / Алла Пирог // Наш край. – 2015. – 7 берез. – С. 1 ; 4 : фотогр.

За досвідом – у М. –Коцюбинське : нарада працівників культури // Наш край. – 2015. – 7 берез. – С. 2.

Шеремет  О.  Хормейстер із «золотими» руками : [Олексій Лактін] / Олена Шеремет // Наш край. – 2015. – 14 берез. – С. 5 : фотогр.

 Солодашко Н. Тепер у Мирослави є свій Ангел : [учасник АТО Іван Миколайович Томилко] / Наталка Солодашко // Наш край. – 2015. – №№ 23-24. - 21 берез. – С. 4 : фотогр.
Білан  В. Віват – олімпійське лелеченя! : [районні змагання в гімназії з перемогою місцевих команд] / Валентина Білан // Наш край. – 2015. – №№ 27-28. – 4 квіт. – С. 1: фотогр.

Полевик  Г. Виступатимуть в обласному етапі : [конкурс «Кращий читач року-2015»] / Г. Полевик // Наш край. – 2015. – №№ 29-30. – 11 квіт. – С. 5 : фотогр.

Полевик  Г. Кращі читачі області живуть у Чернігівському районі : [конкурс «Кращий читач року] / Галина Полевик // Наш край. – 2015. – №№ 34. – 25 квіт. – С. 1.

Сапун Н. А мати чекає : вірш / Наталія Сапун // Наш край. – 2015. – № 35-36. – 30 квіт. – С. 4.

Пирог А. Володимир та Іван герої навіки : [на будівлі гімназії відкрито меморіальні дошки учасникам АТО] / Алла Пирог // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 3 : фотогр.

Шпак  І. «Ми тепер душі, а не люди…» : [бойовий шлях прадіда] / Ілля Шпак, Данило Шпак // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 4 : фотогр.

Сердюк  О. На що здатна жінка, озброєна словом : [презентація книги Світлани Талан «Оголений нерв»] / Олена Сердюк (Печорна) // Наш край. – 2015. – № 37-38. – 8 трав. – С. 8 : фотогр.

Третій четвер травня – День національного вбрання. У Михайлокоцюбинській гімназії діти і молодь вивчали історію вишиванки  // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 1 : фотогр.

На жаль, посмертно … «За мужність» : [нагороджено Брешинського В. О.] // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 1 : фотогр.

Сміян О. Михайлокоцюбинці, седнівці й ведильцівці на обласному конкурсі духових оркестрів / Олена Сміян // Наш край. – 2015. – 23 трав. – С. 12 : фотогр.

Майбутнє у книжках : [акція в М.-Коцюбинській бібліотеці] // Наш край. – 2015. – 6 черв. – С. 8.

Шеремет В. Майбутнє України – у їхніх руках : зустріч з випускниками – медалістами : Шпак Ілля та Майборода В’ячеслав // Наш край. – 2015. – 13 черв. – С. 4 : фотогр.

А найулюбленіші – чорнобривці : конкурс «Моя прекрасна клумба» : [Ніна Володимирівна Ворох] // Наш край. – 2015. – 27 черв. – С. 12 : фотогр.

Сердюк О. Ми – треті в Україні! : піар-офіс бібліотек Чернігівщини «здобув» бронзу / Олена Сердюк // Наш край. – 2015. – 11 лип. – С. 4 : фотогр.

Бушай  Н. «Нас може зрозуміти лише той, хто там побував», -  кажуть колишні військовослужбовці знаменитого 13 – го батальйону територіальної оборони з М. –Коцюбинського / Наталія Бушай // Наш край. – 2015. – 18 лип. – С. 3 : фотогр.

Степова В. У М.– Коцюбинському відкрили дитячий майданчик / Валентина Степова // Наш край. – 2015. – 24 лип. – С. 4 : фотогр.

                                      Статтю підготували працівники 

Михайло – Коцюбинської  селищної ради

                                            та Центральної районної бібліотеки

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь